Warto wiedzieć

Zobacz, po czym rozpoznać podejrzanego sprzedawcę i jak nie dać się oszukać podczas zakupów w sieci.

Co powinno wzbudzić Twoje wątpliwości przy wyborze sprzedawcy:

Jak nie dać się oszukać?

Pomysły oszustów na maile phishingowe

Dobre praktyki

Czy wiesz, że:

Słownik

BACKDOOR – luka utworzona w systemie, za pomocą niechcianego oprogramowania umożliwiająca korzystanie z naszego komputera hakerowi.

EXPLOIT – błąd/luka w systemie lub programie, która może posłużyć do uzyskania dostępu do komputera ofiary, pamiętaj o aktualizacjach programów i ich PATCHowaniu.

ZERO DAY EXPLOIT – exploit na który nie ma jeszcze PATCH’a.

PATCH (z ang. Łata) – poprawka do systemu/programu wypuszczona przez producenta, najczęściej służąca do załatania wykrytych błędów lub luk (EXPLOIT).

TROJAN – podobnie jak mityczny koń trojański umożliwia zdalny dostęp do urządzenia.

ROBAK Komputerowy – odmiana złośliwego oprogramowania, robak (ang. Worm) to samodzielny, niepotrzebujący nosiciela program (w przeciwieństwie do wirusa).

WIRUS – złośliwe oprogramowanie, samo replikujące, które rozprzestrzenia się za pomocą plików.

KEYLOGGER – oprogramowanie mające na celu pozyskać hasła i loginy, poprzez zapamiętywanie wprowadzanych danych za pomocą klawiatury.

BRUTE FORCE - wielokrotne odpytywanie, sprawdzanie wszystkich możliwych kombinacji celem złamania zabezpieczenie, np. hasła. Im dłuższe i bardziej skomplikowane hasło tym odporniejsze.

CAPTCHA - rodzaj zabezpieczenia, który pomaga odróżnić systemowi czy dany formularz lub pole uzupełniane jest przez człowieka lub automat (np. Brute Force).

ATAK SŁOWNIKOWY - próba przełamania zabezpieczeń poprzez sukcesywne wpisywanie haseł popularnych lub nawiązujących do ofiary (np. jej imię lub ulubiony zespół).

SOCIAL ENGINERING (socjotechnika) – działania polegające na manipulowaniu ludźmi w celu pozyskania haseł, kodów dostępu, poufnych informacji. Często odbywa się to przez rozmowę z podszytym pracownikiem firmy. Uważaj pracownicy nigdy nie pytają się o szczegółowe dane i hasła!